• понеделник, 18 септември 2023

Украина потврди дека спроведува „офанзивни акции“ и оти има „успех“ кај Бахмут

Украина потврди дека спроведува „офанзивни акции“ и оти има „успех“ кај Бахмут

Киев, 5 јуни 2023 (МИА) – Украина потврди дека спроведува „офанзивни акции“ на делови од фронтот и соопшти дека постигнала напредок во близина на разурнатиот источен град Бахмут, истовремено намалувајќи го обемот на нападот што Москва тврди дека го одбила.

- Одбранбената операција (на Украина) вклучува контраофанзивни акции. Затоа, спроведуваме офанзивни дејствија во некои сектори, напиша на Телеграм заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар.

- Секторот на Бахмут останува епицентар на непријателствата. Напредуваме на прилично голем фронт. Постигнуваме успех и ги заземаме брдата. Непријателот е во дефанзива, додаде Малиар.

Русија претходно соопшти дека одбила офанзива од големи размери на истокот и југот на Украина, како и дека им нанела големи загуби на Украинците во војници и опрема.

Киев со месеци подготвува голема контраофанзива, чија цел е да ги истисне руските војници од зоните што ги окупираа. Сепак, украинските власти предупредија дека нема да откријат ништо за нивните планови или датуми. јт/

Фото: Интернет

Остани поврзан