• сабота, 09 декември 2023

Студенти од Таџикистан и Пакистан се тепале, еден повреден однесен во болница

Студенти од Таџикистан и Пакистан се тепале, еден повреден однесен во болница

Тетово, 27 септември 2023 (МИА) – Тетовската полиција информира дека приведени се странски државјани- студенти кои физички се пресметувале во кругот на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. Пресметката била помеѓу двајца студенти од Таџикистан и двајца од Пакистан, а еден од нив завршил во болница.

-Денеска околу 11 часот полициски службеници на СВР Тетово ги привеле М.Ф.(23) и А.Ш.(19) од Таџикистан и И.Т.(20) од Пакистан, кои претходно биле пријавени дека околу 10 часот, во кругот на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, меѓусебно физички се пресметувале, соопштија од МВР.

Во пресметката, според пријавеното, учествувал и Х.Т.(21) од Пакистан, кој се здобил со повреди и набргу бил пренесен во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош, информира СВР Тетово.

Тетовската полиција информира и дека сега се преземаат мерки за расчистување и документирање на случајот, по што против инволвираните кои, според првични информации на СВР Тетово се студенти на овој Универзитет, ќе следуваат соодветни поднесоци. ас/сан/

 

Фото: МИА архива

Остани поврзан