• понеделник, 04 декември 2023

Средба на Министерката Петровска со командантот на Националната гарда на Вермонт: Нашето 30 годишно партнерство нè направи посилни

Средба на Министерката Петровска со командантот на Националната гарда на Вермонт: Нашето 30 годишно партнерство нè направи посилни

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерството го пречека командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт со кого разговараше за три-децениското партнерство помеѓу Армијата и Националната гарда и начините за нејзино уште поголемо интензивирање во иднина.

На прес-конференцијата со генералот Најт, министерката истакна дека Северна Македонија е сојузник на кој Вермонт може да се потпре и дека преку партнерството и двете вооружени сили станаа еден тим способен да одговори на сите предизвици.

-Нема посилен и појасен приказ за нашето заедништво од тоа што го покажаа нашите припадници во наменските сили Феникс во Авганистан во 2010 година, кога функционираа како едно, една Армија. Нема поголем доказ за нашата блискост од континуираните вежби и обуки од кои придобивка имаат и Армијата и Националната гарда на Вермонт. Нема поголем израз на волја за да продолжиме на овој пат кон уште поголема интероперабилност, од нашите постојани контакти и средби на највисоко ниво од кои произлегуваат одлични идеи кои ги реализираме во целост, рече Петровска.

Министерката Петровска се осврна и на големиот број заеднички вежби.

-Зад нас се неколку големи вежби кои беа навистина успешни, а веќе сме во фаза на планирање на следните заеднички вежби, кои ќе бидат уште поголеми и позначајни за нашиот заеднички развој. Северна Македонија е подготвена со задоволство позитивно да одговори на интересот за заеднички активности со партнерските земји на Вермонт, Австрија и Сенегал, со што нашето пријателство ќе се прошири и продлабочи“, подвлече министерката.

Петровска ја спомена и соработката со Универзитетот Норвич за која порача дека има волја од двете страни да продолжи и во иднина, а изрази задоволство што блиските односи помеѓу Северна Македонија и Вермонт се рефлектираат и на нашите припадници кои, како што рече, преку изминатото тридецениско партнерство станаа вистински пријатели.

-Пред сè и над сè, задоволна сум што од нашите припадници направивме вистински пријатели. Тие на теренот на Криволак, во базите во Вермонт создадоа нераскинлива врска која ги надминува границите на партнерството, посочи таа.

Генералот Најт истакна дека во рамки на триесет годишното партнерство беа изградени долготрајни пријателства и дека овие три децении се само почеток на соработката.

-Врската воспоставена меѓу нашите вооружени сили е посилна од кога било. Брз одговор и iтен одговор, обете операции за обука од големи размери вклучија повеќе земји-членки на НАТО, истакнувајќи ја напорната година исполнета со обуки каде и Армијата на Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт можеа да работат и да учат една од друга. Ваквата обука ќе продолжи. Тоа е обука со која нашите војници се гордеат, оцени генералот Најт.

Оваа година се одбележува 30-години партнерство помеѓу Армијата на Република Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт. Припадници на македонската Армија и на Националната гарда на Вермонт имаат спроведено голем број заеднички обуки на кои досега учествувале над 1.800 припадници на Армијата.

Фото: Министерство за одбрана 

Остани поврзан