• понеделник, 27 ноември 2023

Санчез во посета на Израел и палестинските територии

Санчез во посета на Израел и палестинските територии

Ерусалим, 20 ноември 2023 (МИА) – Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој беше реизбран на функцијата минатата недела, в четврток ќе отпатува за Израел и палестинските територии, се наведува во соопштението на неговиот кабинет.

Санчез ќе патува со неговиот белгиски колега Александре де Кро, претставувајќи го соодветно актуелното и претстојното ротирачко претседателство со Советот на Европска Унија.

Двајцата лидери ќе се сретнат со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, израелскиот претседател Исак Херцог и палестинскиот претседател Махмуд Абас, се додава во соопштението. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан