• сабота, 09 декември 2023

САД нудат 5 милиони долари за информации за убиството на еквадорскиот претседателски кандидат

САД нудат 5 милиони долари за информации за убиството на еквадорскиот претседателски кандидат

Вашингтон, 29 септември 2023 (МИА) - Соединетите Американски Држави нудат пет милиони долари за информации кои би довеле до апсење на одговорните за убиството на еквадорскиот претседателски кандидат Фернандо Вилависенсио, објави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

„САД ќе продолжат да го поддржуваат народот на Еквадор и да работат на изведување поединци пред лицето на правдата кои се обидуваат да ги поткопаат демократските процеси“, рече Блинкен.

Вилависенсио, поранешен пратеник и новинар за борба против корупцијата, беше убиен во Кито на 9 август, помалку од две недели пред претседателските избори.

Еквадорската полиција уапси шестмина осомничени, за кои наведе дека се Колумбијци кои припаѓаат на криминални групи. паг/

Фото: МИА архива

 

 

Остани поврзан