• среда, 04 октомври 2023

Претседателот Пендаровски во работна посета на Кралството Белгија

Претседателот Пендаровски во работна посета на Кралството Белгија

Скопје, 21 мај 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 23 мај ќе престојува во работна посета на Кралството Белгија.

Како што соопшти Кабинетот на претседателот, во рамки на посетата, Пендаровски ќе има аудиенција кај Кралот Филип и ќе оствари средби со премиерот на Кралството Белгија, Александер Де Кро, претседателката на Домот на претставниците на белгискиот Парламент, Елијан Тилие и со претседателката на Сенатот на белгискиот Парламент, Стефани Д’Ос.

Во состав на официјалната делегација предводена од претседателот Пендаровски се министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Јован Деспотовски.

Во рамки на работната посета на Белгија, претседателот ќе се обрати пред претставници на белгиски компании, пред кои ќе бидат презентирани економските потенцијали и инвестициските можности во Северна Македонија, во соработка со Стопанска комора Антверпен Васланд (VOKA), Агенцијата за извоз и странски инвестиции на Валонија (AWEX), Агенцијата за инвестиции и трговија на Фландрија (FIT) и Бриселската агенција за поддршка на бизнисот, ХАБ Брисел, стои во соопштението на Кабинетот на претседателот. нд/

 


 

Остани поврзан