• недела, 17 септември 2023

Околу 160 килограми кокаин вреден 10 милиони евра запленија македонската и грчката полиција

Околу 160 килограми кокаин вреден 10 милиони евра запленија македонската и грчката полиција

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Околу 160 килограми висококвалитетен кокаин запленет е од страна на македонската и грчката полиција во акција во Грција координирана со американската ДЕА. 

Вредноста на кокаинот се проценува на повеќе од 10 милиони евра. 

Разбиена е голема организирана криминална група која била следена подолг период, а уапсени се повеќе грчки и македонски државјани.

Од македонското МВР потврдуваат дека во тек е голема акција, но детали најавуваат по целосното зваршување. бк/бак/

Фото: МИА архива

 

 

 

Остани поврзан