• среда, 06 декември 2023

Најстудено во Берово 9 степени, најтопло во Велес 19 степени целзиусови

Најстудено во Берово 9 степени, најтопло во Велес 19 степени целзиусови

Скопје, 26 септември 2023 (МИА) - УХМР информира дека утрово најниска темепратура од 9 степени целзиусови е измерена во Берово, а највисоки 19 во Велес.

Во Претор 10 степени, исто како и во Лазарополе и Попова Шапка, 12 во Охрид, Струмица, Крушево, Маврови Анови, 13 Скопје-Петровец, Битола, Дебар, 14 Прилеп, Демир Капија, 15 степени во Штип и Кавадарци, 16 Куманово, Гевгелија, Крива Паланка и Дојран, 17 степени во Тетово и 18 Скопје-Зајчев Рид и Виница. 

Во изминатите 24 часа до 08 часот е наврнат воден талог (во l/m2) 56 Охрид, 24 Дебар, 19 Претор, 5 Битола, 3 Попова Шапка и 2 во Тетово и Крушево.

Во текот на ноќта времето беше променливо облачно, а наместа во југозападните делови нестабилно со пороен дожд и грмежи. Утрово е сончево со мала, а во западните делови умерена облачност. Дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, наместа повремено засилен ветер претежно од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 25 до 30 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 28 степени. цр/аа/

Фото:МИА архива

Остани поврзан