• среда, 04 октомври 2023

Најмалку 15 лица загинаа во поплавите на Хаити

Најмалку 15 лица загинаа во поплавите на Хаити

Порто Пренс, 5 јуни 2023 (МИА) - Најмалку 15 лица загинаа, а осум се водат како исчезнати во поплавите и одроните на Хаити по обилните дождови, соопштија властите.

Речиси 13.400 луѓе беа принудени да се евакуираат бидејќи стотици домови низ земјата беа поплавени, а некои улици се претворија во реки, соопшти Агенцијата за цивилна заштита.

Повеќе од 7.400 семејства пријавиле штета, а властите се уште ги проценуваат последиците од дождовите што го погодија Хаити во текот на викендот.

Обилните дождови предизвикаа значителна штета и на посевите во централниот дел на Хаити.

Премиерот Ариел Анри рече дека работи со локални и меѓународни организации за да им се пружи помош на погодените од поплавите. паг/

 

 

Остани поврзан