• четврток, 21 септември 2023

Претпладне облачно, попладне со дожд и ветер

Претпладне облачно, попладне со дожд и ветер

Скопје, 10 јуни 2023 (МИА) - Времето денеска ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 30 степени.

Во Скопје променливо облачно, а попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме со засилен ветер и појава на град. Маскималната температура ќе достигне до 28 степени.

До крајот на викендот и на почетокот на следната седмица во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време (над 20 литри на квадратен метар), електрични празнења, силен ветер (над 60 километри на час) и изолирана појава на град. мд/цр/

Фото: МИА 

 

Остани поврзан