• понеделник, 25 септември 2023

Претседателот Пендаровски на инаугурација на турскиот претседател Ердоган

Претседателот Пендаровски на инаугурација на турскиот претседател Ердоган

Скопје, 3 јуни 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Анкара ќе присуствува на инаугурацијата на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој победи на неодамнешните избори и доби нов мандат.

По церемонијата на стапување на должност, предвидено е присуство на свечена вечера во замокот Чанкаја која ја приредува домаќинот за шефовите на држави и влади и другите високи гости кои ќе бидат присутни на инаугурацијата во Анкара. сх/бак/

Фото: МИА архива

Остани поврзан