• сабота, 30 септември 2023

Над 11.200 загинати во земјотресот во Турција и во Сирија

Над 11.200 загинати во земјотресот во Турција и во Сирија

Анкара, 8 февруари 2023 (МИА) -  Бројот на загинати во големиот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија  се искачи над 11.200.

Официјални лица и медицински лица соопштија дека 8.574 луѓе загинале во Турција и 2.662 во Сирија од потресот од понеделникот од 7,8 степени според Рихтер, со што вкупниот број достигна 11.236. зш/

Остани поврзан