• петок, 22 септември 2023

Каскарелис на средбата со Џачка го покренал прашањето со притворениот градоначалник на Химара

Каскарелис на средбата со Џачка го покренал прашањето со притворениот градоначалник на Химара

Атина, 1 јуни 2023 (МИА) – Прашањето со притворениот градоначалник на Химара Фреди Белерис и негово ослободување го покренал минисерот за надворешни работи на Грција Василис Каскарелис на средбата со неговата албанската колешка Олта Џачка, брифираат дипломатски извори за грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите извори Каскарелис и Џачка се сретнале на маргините на неформалниот Самит на МНР на земјите членки на НАТО во Осло, а шефот на грчката дипломатија побарал Белерис и Панделис Кокавеси да бидат ослобоени. ср/ми/

Фото: АНА-МПА

Остани поврзан