• петок, 08 декември 2023

Демант од МВР во врска со пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и во Куманово

Демант од МВР во врска со пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и во Куманово

Скопје, 27 септември 2023 (МИА) - Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите, како што нагласуваат, изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и Куманово. Напротив, се наведува во демантот, од страна на МВР е постапено по секоја пријава.

- Во врска со случајот во Куманово, од страна на СВР Куманово редовно се преземани мерки и активности, и во периодот од 2013 до 2023 година од страна на СВР Куманово до надлежното ОЈО Куманово се поднесени пет кривични пријави против Д.Ј. за сторено кривично дело по член 130 ст. 2 од Кривичниот законик, во кои оштетено било лицето Е.А.. Во врска со случајот во Кочани, во ОВР Кочани на 16.05.2023 во 11.30 часот Т.М. пријавила дека подолг период У.Р. , со кого биле во љубовна врска, ја уценувал дека ќе објави компромитирачки фотографии и видеа доколку не му даде пари. Од страна на инспектори во НК за КР – ОВР Кочани е постапено по пријавата и на 31.05.2023 до ОЈО Кочани е доставен поднесок – известување, со службен материјал во прилог, а на 05.06.2023 до надлежното Обвинителство е доставено и дополнување на известувањето, со службен материјал во прилог, појаснуваат од МВР.

Министерството за внатрешни работи, соти во демантот, секогаш постапува по добиените пријави и се преземаат мерки и активности во координација со другите надлежни институции. Од МВР апелираат да не се пласираат дезинформации. цр/

Фото:МИА архива

 

 

 

Остани поврзан