• понеделник, 11 декември 2023

Грција се подготвува за ново невреме

Грција се подготвува за ново невреме

Атина, 25 септември 2023 (МИА) – Новото невреме што го доби името „Илиас“ се очекува од денеска до среда да ја зафати Грција, ообено централниот дел на земјата погоден од претходното невреме Даниел“, од кое сè уште не се целосно санирани штетите, јави дописничката на МИА од Атина.

Од бројот 112 за итни случаи, вчера беше испратена предупредувачка порака за опасни временски појави до жителите во поширокиот регион на областите Тесалија, Фтиотида, северниот дел на Евија и Спорадските острови и беше побарано во следните два дена да ги ограничат нивните движења и да ги следат упатствата од властите.

Министерот за климатска криза и цивилна заштита Василис Кикиљас вчера беше во Лариса каде што одржа состанок во пресрет на новото невреме и беше одлучено во областа Тесалија, што беше погодена од претходното невреме, од денеска до среда да бидат затворени јавните служби и училиштата.

Паралелно, како што соопштија од надлежното Министерство, државниот механизам е во зголемена готовност.ср/сд/

Остани поврзан