• недела, 02 април 2023

Вчера произведени се 17.208 мегават часови електрична енергија

Вчера произведени се 17.208 мегават часови електрична енергија

Скопје, 18 март 2023 (МИА) - АД ЕСМ во текот на вчерашниот ден произведe 17.208 мегават часови електрична енергија, намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и за потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Како што соопшти владината Прес-служба, во термоелектраните произведени се 10.418 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк „Богданци“ произведени се 6.790 мегават часови електрична енергија. сп/

Фото: Влада

 

Миа мрежа