• сабота, 18 март 2023

Во Охрид во тек трилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти

Во Охрид во тек трилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти
Охрид, 18 март 2023 (МИА) - Во Охрид попладнево почна трилатералната средба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, со претставниците на Европската унија, високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел и специјалниот претставник на Брисел за дијалогот Белград - Приштина, Мирослав Лајчак.

На средбата и претходеа одвоени билатерални средби на Вучиќ и на Курти со Борел и со Лајчак.

Најавено е дека Борел по денешната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина во Охрид ќе се обрати пред медиумите и ќе ги информира за резултатите од разговорите, но нема да одговара на прашања.

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано појасни дека станува збор за „вообичаена практика“ што се применува после секоја рунда од дијалогот во Брисел.
Стано рече дека не знае кога ќе завршат денешните средби. аб/сс/

Фото: Европска Унија

 

 

Миа мрежа