• среда, 04 октомври 2023

Вархеји во Приштина: Косово треба да продолжи со реформите

Вархеји во Приштина: Косово треба да продолжи со реформите

Приштина, 25 мај 2023 (МИА) – Комесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Оливер Вархеји, по средбата со косовската претседателка Вјоса Османи изјави дека Косово треба да продолжи со реформите, особено во правосудството.

- Имавме многу добра дискусија со претседателката Османи. Косово е одлучно на својот пат да стане членка на Европската унија. Го цениме тоа што Косово ни се придружи против руската агресија во Украина. Меѓу другото, разговаравме и за значењето на реформите. Косово мора да продолжи со реформите, особено во правосудството. Косово мора сериозно да се бори и против корупцијата и организираниот криминал, рече Вархеји.

Еврокомесарот додаде и дека целиот регион ќе има корист од нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија.

Османи рече дека прашањето за правосудството „не е приоритет само на хартија“, туку е приоритет на Владата и граѓаните на Косово и најави поддршка од 6,5 милиони евра од ЕУ за владеење на правото.

Вархеји денеска се сретна со косовскиот премиер Албин Курти и претставници на граѓанското општество, а заедно со министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, ќе ја почне Програмата за внатрешни работи на Европската унија и Косово, со цел понатамошно усогласување на Косово со стандардите на ЕУ во спроведувањето на законот и борбата против организираниот криминал. јт/

Фото: Твитер

Остани поврзан