Svet.SlajderБалканДописници Свет

Стопанските комори на Западен Балкан со апел до владите за воспоставување „зелени линии“ за брз проток на работници

Стопанските комори на сите шест економии од Западен Балкан, членки на Коморскиот инвестициски форум, во заедничко писмо до премиерите, ги повикаа владите на Западен Балкан, во услови на заострени епидемиолошки мерки, да постигнат заеднички договор, со кој, според углед на „зелените коридори“ за стоки, ќе се воспостават „зелени линии“ за непречено движење на бизнисмени и нивните работници кои поради својата работа мораат да патуваат и да престојуваат во други земји во регионот, јави дописникот на МИА од Белград.

Back to top button
Close
Close