0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталВидеоВидео изјаваЕкономијаОпштество

Стопанска комора: Нема резултат од субвенциите, на земјоделството му е потребен длабок рез

Потрошените речиси една милијарда евра земјоделски субвенции во изминатите години, не дадода резултат. Нестабилно е производство на пченица, приносот е под четири тони на хектар, сортите за семе се лоши, а технологијата застарена. Сточниот фонд се намалува, увозот е зголемен, од традиционален производител на млеко, земјава денес е голем увозник.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close