Svet.SlajderДописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Столтенберг: Поддршката за НАТО во Германија останува силна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред почетокот на министерскиот состанок за одбрана во Брисел денеска кусо ги коментираше последните случувања во Германија, подемот на екстремната десница и падот на поддршката за НАТО кај германските граѓани.

Брисел, 12 февруари 2020 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, пред почетокот на министерскиот состанок за одбрана во Брисел денеска кусо ги коментираше последните случувања во Германија, подемот на екстремната десница и падот на поддршката за НАТО кај германските граѓани.

-Германија е многу посветена членка на НАТО, таа придонесува во многу мисии и колективната одбрана. Нормално е да има политички дискусии, промени на министри, на влади, тоа е природен процес, Германија е силна и посветена откако е членка на Алијансата, анкетите на јавното мислење варираат, но последните анкети што ги имаме потврдуваат дека поддршката за НАТО е силна, изјави Столтенберг.

Министрите за одбрана заедно со министерката на Северна Македонија денеска се сретнуваат за редовниот министерски состанок на Алијансата.

Една од главните теми ќе биде присуството и улогата на НАТО во Авганистан и борбата против меѓународниот тероризам.

-Ќе го поздравиме секој чекор кој води кон намалување на насилството, истовремено е важно да испратиме порака до Талибанците да покажат вистинска волја за намалување на насилството и да навлезат во кредибилни мировни преговори, изјави Столтенберг.

Тој потсети дека Германија и Норвешка нудат да го олеснат внатрешниот политички дијалог во Авганистан, тема која ќе биде на дневен ред во Алијансата и денес.

Сојузничките ќе разговараат и за Русија, посебно иднината на односите со Москва по укинувањето на нуклеарната повелба помеѓу САД и Русија.

Генералниот секретар повтори дека НАТО сака да задржи кредибилна одбрана без притоа да ја имитира Русија.

-Ќе одговориме, но нема да ја имитираме Русија во тоа што го прави, нема да распоредиме нови ракети, туку ќе воспоставиме кредибилна одбрана без нуклеарната повелба, работиме на повеќе фронтови, и конвенционални капацитети и нуклеарни, но, повторувам, нема да ја имитираме Русија, сакаме да спречиме трка во вооружување, сакаме да видиме што може да се направи за контрола на оружјето, нова трка би била опасна и скапа, изјави Столтенберг.тм/сд/

Back to top button
Close
Close