Политички партии

Стоилковски: Во кое својство Спасовски го однесе Заев на средба со вселенскиот патријарх

„Страховладата“ на СДСМ целосно се потчинува на Зоран Заев и се однесува како воопшто да нема техничка влада и технички премиер за спроведување на фер и демократски изборен процес!

Скопје, 13 јануари 2019 

„Страховладата“ на СДСМ целосно се потчинува на Зоран Заев и се однесува како воопшто да нема техничка влада и технички премиер за спроведување на фер и демократски изборен процес!

Владата и лично Оливер Спасовски мора да одговорат, во кое својство Оливер Спасовски го однесе партискиот лидер Зоран Заев на средба со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј, во седиштето на Цариградската патријаршија во Истанбул?

Поканата од Вселенскиот патријарх се однесува на премиерот како политичка функција, а не лично до Зоран Заев.

Оттука Оливер Спасовски мора да одговори кој раководи со владата, тој или Зоран Заев?

Владата пак мора да одговори, зошто во владините соопштенија се наведува Зоран Заев, односно во која функција Заев е дел од владина делегација?
Притоа Владата мора да одговори кој ги сноси трошоците за посетата на Заев во Истанбул?

Заев и Спасовски истовремено мора да одговорат, дали за време на посетата Зоран Заев ја повторил својата понуда за мито за Вселенскиот патријарх, која што ја дискутираше со лажниот Порошенко по телефон.

За потсетување, Заев на лажниот Порошенко во телефонски разговор е снимен како вели дека е подготвен да му плати на патријархот Вартоломеј 100.000 евра во кeш!

Прашањето на коешто сега Заев и Спасовски мора да одговорат е дали му кажале на Вартоломеј за овој разговор, и кој е ставот на Вселенскиот патријарх за намерата на Заев да даде мито од 100 до 150 илјади евра за да Вартоломеј го покрене процесот за автокефалност на МПЦ?

Изјава за медиуми на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

___________________________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close