0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Стоев: Наша заедничка цел е Северна Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Вложивме многу време и напори да воспоставиме прагматичен дијалог на сите нивоа меѓу Бугарија и Северна Македонија и да постигнеме договори што ќе бидат прифатени во иднина од следната политичка Влада во Софија и ќе послужат како основа за продолжување на преговарачкиот процес со Скопје и кон остварување на заедничката цел - Република Северна Македонија да започне преговори за членство во Европската Унија, вели бугарскиот технички министер за надворешни работи Светлан Стоев во интервју за софиски „24 часа“.

Back to top button
Close
Close