0_Спорт.ПорталОстанато

Стојка Крастева и донесе второ олимписко злато на Бугарија во Токио

Стојка Крастева го освои златниот медал на олимпискиот турнир во бокс во категоријата до 51 килограм во Токио. Европскиот шампион од Софија 2018 и двократниот светски вицешампион Крастева ја победи со 5:0 судиски гласови (30:27, 30:27, 29:28, 30:27, 30:27) актуелниот европски шампион и светски второпласираната рангирана бр.1 во шемата Бусе Наз Чакароглу (Турција), јави БТА.

Токио, 7 август 2021 (МИА) – Стојка Крастева го освои златниот медал на олимпискиот турнир во бокс во категоријата до 51 килограм во Токио. Европскиот шампион од Софија 2018 и двократниот светски вицешампион Крастева ја победи со 5:0 судиски гласови (30:27, 30:27, 29:28, 30:27, 30:27) актуелниот европски шампион и светски второпласираната рангирана бр.1 во шемата Бусе Наз Чакароглу (Турција), јави БТА.

Во деби финалето за Бугарка на Олимпијадата во бокс за жени, 35-годишната Крастева покажа поефикасна борба и заслужено го доби мечот. Таа стана петтиот бугарски олимписки шампион во бокс во првото финале за бугарски претставник во спортот од Атланта во 1996 година, кога Даниел Петров ја освои последната титула во земјата.

Така, еден ден пред крајот на Игрите во Токио, бугарските спортисти освоија пет награди по златото на Ивет Горанова во дисциплината кумите карате, среброто на спортистката за стрелачки спорт Антоанета Костадинова во пиштол 10 метри и бронзените медали на Тајбе Усеин и Евелина Николова во женско борење.

бокс, категорија до 51 кг, жени:

  1. Стојка Крастева (Бугарија)
  2. Бусе Наз Чакароглу (Турција)
  3. Цукими Намики (Јапонија) и Јуан Чан (Кина). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close