0_Македонија.ПорталОригинални текстовиПолитика

Став на лингвистите од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје за статусот на македонскиот јазик во преговорите меѓу С Македонија и Бугарија

Имајќи ги предвид последните случувања поврзани со можното отворање преговори со ЕУ за членство и со барањата на Бугарија да не се именува нашиот јазик како македонски јазик, туку како официјален јазик на РС Македонија, ние, научните работници во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, се чувствуваме задолжени и обврзани да ги изнесеме јасно и недвосмислено нашите ставови.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close