0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДКултураСторија

Староста како тема во најновиот роман „Отпадот од духовните контејнери“ на Јован Дамјановски

Староста е голем товар но и голема среќа да се доживее, вели писателот од Тетово Јован Дамјановски објаснувајќи го најновното творештво, неговиот 17- ти роман насловен „Отпадот од духовните контејнери“ во кој основната тематска насоченост се староста и луѓе во старосната возраст, за прашања поврзани со таа возраст. Авторот и самиот во осмата деценијата од животот, објаснува дека во романот се обидува да прикаже како се доживува староста и како треба да се претстави животот на старите, затоа што животот е и за старите луѓе, не само за младите. Романот се подготвува за печат.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close