Biznis.SlajderБизнисБизнис.Портал

Стапката на невработеност во ЕУ изнесува 7,5 отсто, во еврозоната 8,3 отсто

Стапката на невработеност во еврозоната во декември остана стабилна, 8,3 проценти, споредбено со претходниот месец, покажуваат сезонски прилагодените податоци, додека значително е зголемена во споредба со декември 2019 година, кога беше 7, 4 проценти, соопшти денеска Бирото за статистика на ЕУ, Евростат.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close