Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Српското Собрание го намали изборниот цензус на три отсто

Српскиот Парламент денеска усвои измени и дополнувања на Законот за избор на пратеници и измена на Законот за локалните избори со кои се намалува цензусот и се предвидува меѓу кандидатите најмалку најмалку 40 проценти да бидат жени.

Белград, 8 февруари 2020 (МИА) – Српскиот Парламент денеска усвои измени и дополнувања на Законот за избор на пратеници и измена на Законот за локалните избори со кои се намалува цензусот и се предвидува меѓу кандидатите најмалку најмалку 40 проценти да бидат жени.

Промените предложени од Српската напредна странка го намалуваат прагот од пет на три проценти и воведуваат поконкретни правила за учество на партиите на националните малцинства на изборите.

Српските пратеници го усвоија предлогот на Демократската партија кој предвидува на изборните листа најмалку 40 отсто од кандидатите да се жени. ссм/

 

Back to top button
Close
Close