БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Српската влада ја забрани работата на сите објекти и дејности кои подразбираат физички контакт

Српската Влада на денешната седница донесе нови одлуки во врска со спречувањето на ширењето на вирусот Ковид-19.

 

Белград, 1 март 2020 (МИА) – Српската Влада на денешната седница донесе нови одлуки во врска со спречувањето на ширењето на   Ковид-19.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, во соопштението на владата се наведува дека целосно се забранува работата на сите објекти и активности кои подрабираат близок физички контакт, како што се фризерски салони и козметички салони, фитнес-клубови, теретани.

Донесена е одлука да се затворат и сите кладилници, коцкарници и слот клубови и тие од сега па натаму можат да ја вршат работата само по електронски пат.

-Со оглед на специфичните потреби што ги наметнува сегашната состојба, решено е за одредени занимања домашната самоизолација да важи 14 дена, наместо досегашните 28. Ова се однесува на здравствените работници, чуварите на затворите и припадниците на Министерството за внатрешни работи и на војската, се наведува во соопштението на владата, во кое се додава дека е донесена одлука знамињата на сите јавни институции од денес па натаму да се спуштат на половина копја. об/

Back to top button
Close
Close