ЕвропаЕвропа.Портал

Средба Путин – Ердоган на 5 март во Москва

Рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган ќе имаат средба во Москва на 5 март, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Mосква, 2 февруари 2020 (МИА) – Рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган ќе имаат средба во Москва на 5 март, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Ердоган ќе биде во еднодневна посета на Москва во време на засилени тензии меѓу Турција и Русија поради ескалацијата на судирите со сириските владини сили во Идлиб.

Ердоган и Путин ќе разговараат откако 33 турски војници беа убиени во воздушните напади во Сирија Идлиб минатата недела. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close