0_Спорт.ПорталРакометРезултатиСпорт.Слајдер

Србија со пораз од Хрватска го завршува ЕП

Србија забележа три порази на континенталниот шампионат и ќе биде рангирана од 19-тата до 24-тата позиција, во зависност од резултатите на преостанатите групи.

Грац, 13 јануари 2020 (МИА) – Српските ракометари со пораз го завршија учеството на Европското првенство. Избраниците на Ненад Перуничиќ загубија од Хрватска со 24:21 во последниот натпревар од групата А

Србија забележа три порази на континенталниот шампионат и ќе биде рангирана од 19-тата до 24-тата позиција, во зависност од резултатите на преостанатите групи.

Ова беше трета победа на Хрватска на Шампионатот, па продолжува во следната фаза од натпреварувањето со максимален ефект.

Дувњак со пет погодоци беше најефикасен во победничката екипа, додека Степанчиќ, Хорват и Карачиќ постигнаа по три.

Во српскиот тим се истакнаа Кукиќ, Николиќ, Радивојевиќ и Вања Илиќ со по три гола.

Резултати од денес на ЕП во ракомет:

Црна Гора – Белорусија 27:36
Исланд – Русија 34:23
Латвија – Германија 27:28
Данска – Унгарија 24:24
Холандија – Шпанија 25:36
Србија – Хрватска 21:24

Таг
Back to top button
Close
Close