• A-
  • A
  • A+
E hënë, 22 Prill 2018, 

Në Mavrovë 62 centimetra borë, më ftohtë në Shkup dhe Berovë

Në Mavrovë 62 centimetra borë, më ftohtë në Shkup dhe Berovë

Shkup, 12 janar 2017 (MIA) - Në Shkup Petrovec dhe Berovë mëngjesin e sotëm është më ftohtë, -21 gradë. Minus 20 gradë minimale janë matur në Manastir, -19 në Tetovë, -18 Kumanovë, Demir Kapi dhe Shtip, -17 në Strumicë, -16 në Shkup Zajçev Rid dhe Pilep, -15 në Kriva Pallankë, -14 në Vinicë, Dibër dhe Pozharan, -13 në Topollçan dhe Gjurishte, -12 në Mavrovë dhe Gjevgjeli, -10 në Llazaropole, -9 në Krushevë, -8 në Pretor dhe -7 në Dojran dhe Ohër.

Siç informon DPHM, lartësia e shtresës së borës deri në orën shtatë është më e madhe në Mavrovë, 62 centimetra, ndërsa më e vogël në Dojran, një. Në Llazaropole ka 47 centimetra borë, në Pozharan 41, 36 në Topollçan, 29 Berovë, 27 Dibër, 26 Gjurishte, 25 Tetovë, 24 Krushevë, 19 Manastir, 18 Kriva Pallankë, 16 Kumanovë dhe Strumicë, 15 Ohër dhe Pretor, 14 Demir Kapi, 13 Shtip, 12 Vinicë, 10 Prilep dhe Shkup Petrovec, 8 Shkup, dhe dy Gjevgjeli.

Për 24 orë kanë rënë tre litra në një metër katror reshje në Llazaropole dhe Manastir, dy në Dibër, Demir Kapi dhe Pretor dhe një në Topollçan, Strumicë, Krushevë, Dojran.

Gjatë natës moti ishte i kthjellët, ndërsa në mëngjes me diell, me vranësira të vogla deri në mesatare dhe shumë i ftohtë, nëpër disa fushëgropa me mjegull të dobët. Vetëm në disa vende ka rritje të vranësirave. Deri në fund të ditës moti do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryejë erë e dobët nga drejtimi veriperëndimor, ndërsa në pjesët perëndimore erë mesatare nga drejtimi perëndimor. Temperatura do të arrijë nga -4 deri në 5 gradë. Në Shkup do të mbajë mot me diell dhe me erë të dobët perëndimore dhe me temperaturë deri në -2 gradë celsius.

Nesër do të mbajë mot me vranësira të ndryshueshme, me periudha të ngrohta, gjatë ditës më ngrohtë me erë mesatare jugore. Pasdite vranësirat nga perëndimi do të rriten, ndërsa nga fundi i ditës në pjesët perëndimore nëpër male do të ketë reshje të përkohshme të borës, ndërsa në vendet më të ulëta në perëndim të shiut dhe borës. Temperatura e mëngjesit nga -14 deri në -5, ndërsa ajo e ditës nga 2 deri në 7 gradë.

Të shtunën, posaçërisht paradite, në vendet më të larta dhe nëpër male do të ketë reshje të borës, ndërsa në vendet më të ulëta reshje të shiut dhe borës. Më shumë reshje priten në pjesët perëndimore ku do të vijë deri në rritje të shtresës së borës. Në vendet më të ulëta në jug dhe përgjatë vardarit për shkak të temperaturave më të larta shtresa e borës pjesërisht ose tërësisht do të shkrihet. Të dielën pritet stabilizim kalimtar, ndërsa prej të hënës do të mbajë mot i ndryshueshëm me reshje të kohëpaskohshme të borës me intensitet të ndryshueshëm. Temperatura e ditës do të jetë rreth zeros. ff/bsh/08:46

###

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.Mozaik

Kejt Apton në fushatë të re për rroba banje

Kejt Apton është e angazhuar në reklamën e re të f...

Dhjetë fjali të mençura të thëna nga Nena Terezë

Nënë Tereza është konsideruar si një nga njerëzit ...

Restoranti i cili edhe ata pa të holla nuk i lë të uritur

Në qoftë se jemi të uritur, ndërsa nuk keni të hol...

Banania që kushtoi 930 funte

Një gabim i një supermarketi ka bërë një banane të...

Tina Tarner sjellë muzikal që pasqyron jetën e saj

Muzikantja e njohur Tina Tarner, ka realizuar një...