• A-
  • A
  • A+
E hënë, 22 Prill 2018, 

Organizata humanitare po keqpërdorin mjete të dedikuara për refugjatë, pohon guvernatori nigerian

Organizata humanitare po keqpërdorin mjete të dedikuara për refugjatë, pohon guvernatori nigerian

Majduguri, 12 janar 2017 (MIA) - Agjenci humanitare, mes të cilave edhe Fondi i fëmijëve i KB-së (UNICEF) po pasurohen nga fondet dedikuar për ndihmë refugjatëve në Nigeri, të cilët janë të detyruar t'i braktisin shtëpitë për shkak të grupit islamist Boko Haram. Këtë e deklaroi mbrëmë guvernatori i shtetit verilindor nigerian Borno.

Kritikat vijnë pas akuzave të dhjetorit të presidentit Mahamadu Buhari se KB dhe agjenci private me qëllim po i rrisin vlerësimet për krizë humaniatre në mënyrë që të mbledhin sa më shumë mjete.

Në dhjetor KB bëri thirrje për grumbullim të një miliarde dollarë me paralajmërimin se 5,1 milionë njerëz janë të uritur, ndërsa dhjetëra mijë fëmijë do t'i humbin jetët këtë vit pa ndihmën e domosdoshme.

"Disa njerëz fitojnë në agoninë e popullit tonë", deklaroi mbrëmë guvernatori Kashim Shetima para deputetëve dhe gazetarëve në kryeqytetin e Bornos, Majduguri. "Njerëzit të cilët dëshirojnë të ndihmojnë janë të mirëseardhur. Por, ata të cilët janë këtu vetëm për të na shfrytëzuar, mund të shkojnë. Nuk kemi nevojë për ta sepse këtu janë vetëm për të përfituar", deklaroi ai.

Shatima theksoi se vetëm tetë nga 126 agjenci të regjistruara "punojnë mirë". Ai i akuzoi konkretisht UNICEF-in se ka keqpërdorur mjete duke blerë automobila të blinduar. ab/bsh/08:14

###

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.NUK KA LAJME TË NDËRLIDHURA

Mozaik

Kejt Apton në fushatë të re për rroba banje

Kejt Apton është e angazhuar në reklamën e re të f...

Dhjetë fjali të mençura të thëna nga Nena Terezë

Nënë Tereza është konsideruar si një nga njerëzit ...

Restoranti i cili edhe ata pa të holla nuk i lë të uritur

Në qoftë se jemi të uritur, ndërsa nuk keni të hol...

Banania që kushtoi 930 funte

Një gabim i një supermarketi ka bërë një banane të...

Tina Tarner sjellë muzikal që pasqyron jetën e saj

Muzikantja e njohur Tina Tarner, ka realizuar një...