• A-
  • A
  • A+
E mërkurë, 20 Qershor 2018, 

Botë

Turqia planifikon të ndërtojë edhe centralin e tretë bërthamor

Turqia planifikon të ndërtojë edhe centralin e tretë bërthamor

Ankara, 19 qershor 2018 (MIA) - Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëroi se Turqia planifiko... më tepër...

 
Rënie e prodhimtarisë industriale në Euro-zonë

Rënie e prodhimtarisë industriale në Euro-zonë

Bruksel, 13 qershor 2018 (MIA) - Prodhimtaria industriale  në Euro-zonë në prill ka rënë  për 0,9 pë... më tepër...

Prodhimtaria e rritur në SHBA dhe Rusi e zvogëloi çmimin e naftës

Prodhimtaria e rritur në SHBA dhe Rusi e zvogëloi çmimin e naftës

Hjuston, 11 qershor 2018 (MIA) - Çmimet e naftës në bursat botërore sot janë zvogëluar për 15 cent p... më tepër...

Makron: Është i mundur përparim në çështjet tregtare me SHBA-në

Makron: Është i mundur përparim në çështjet tregtare me SHBA-në

Kuebek, 9 qershor 2018 (MIA) - Presidenti francez Emanuel  Makron, pas takimit me presidentin amerik... më tepër...

Rusia do të ndërtojë katër reaktorë bërthamor në Kinë

Rusia do të ndërtojë katër reaktorë bërthamor në Kinë

Pekin, 8 qershor 2018 (MIA) - Rusia dhe Kina nënshkruan pako marrëveshjesh të cilat përfshijnë edhe ... më tepër...

Biletat e aeroplanëve mund të shtrenjtohen për 25 për qind

Biletat e aeroplanëve mund të shtrenjtohen për 25 për qind

Los-Anxhelos, 7 qershor 2018 (MIA) - Biletat e aeroplanëve deri në fund të këtij viti do të mund të ... më tepër...

Simens do të bashkëpunojë me Kinën në projektin Një rrip një rrugë

Simens do të bashkëpunojë me Kinën në projektin Një rrip një rrugë

Berlin, 6 qershor 2018 (MIA) - Simensi gjerman ka nënshkruar dhjetëra kontrata për bashkëpunim me ko... më tepër...

"Blumberg":SHBA-ja i ka lutur disa vende nga OPEK-u që ta rrisin prodhimtarinë e naftës

"Blumberg":SHBA-ja i ka lutur disa vende nga OPEK-u që ta rrisin prodhimtarinë e naftës

Uashington, 5 qershor 2018 (MIA) - SHBA-ja jozyrtarisht i është drejtuar Arabisë Saudite dhe disa an... më tepër...

Nafta shënoi ulje për shkak të prodhimit të rritur amerikan

Nafta shënoi ulje për shkak të prodhimit të rritur amerikan

Hjuston, 4 qershor 2018 (MIA) - Çmimi i  naftës sot shënoi ulje gjatë hapjes së tregtimit javor edhe... më tepër...

Kina: Nëse SHBA-ja vendos sankisione tregtare marrëveshjet nuk do të jenë më të vlefshme

Kina: Nëse SHBA-ja vendos sankisione tregtare marrëveshjet nuk do të jenë më të vlefshme

Pekin, 3 qershor 2018 (MIA) - Në qoftë se SHBA-ja vendos sanksione tregtare në Kinë, duke përfshirë ... më tepër...

Le Mer: Edhe disa ditë që të shmanget një luftë tregtare

Le Mer: Edhe disa ditë që të shmanget një luftë tregtare

Uisler, 3 qershor 2018 (MIA) - Shtetet e Bashkuara kanë vetëm disa ditë për të shmangur një luftë tr... më tepër...

Doganat amerikane për BE-në, Meksikën dhe Kanadanë prej nesër hyjnë në fuqi

Doganat amerikane për BE-në, Meksikën dhe Kanadanë prej nesër hyjnë në fuqi

Uashington, 31 maj 2018 (MIA) - Doganat që SHBA-ja i paralajmëruan se do t'i vendosin për importin e... më tepër...

Petkova: Ka kërkesë të qartë që "Rrjedha turke" të vazhdojë drejt Bullgarisë

Petkova: Ka kërkesë të qartë që "Rrjedha turke" të vazhdojë drejt Bullgarisë

Sofje, 31 maj 2018 (MIA) - Ministrja bullgare e Energjetikës, Temenuzhka Petkova sot deklaroi se Bul... më tepër...

Deri në vitin 2030 në botë do të ketë së paku 125 milionë elektromobilë

Deri në vitin 2030 në botë do të ketë së paku 125 milionë elektromobilë

Los Anxhelos, 31 maj 2018 (MIA) - Numri i mjeteve transportuese elektrike në nivel botëror është rri... më tepër...

Dy kompani kineze në listën e brendeve më me vlerë, Gugël në vendin e parë

Dy kompani kineze në listën e brendeve më me vlerë, Gugël në vendin e parë

Nju-Jork, 31 maj 2018 (MIA) -  Lista e re e brendeve  më me vlerë  në botë është publikuar  dhe për ... më tepër...

Kina u kërcënua se është e gatshëm për ushtri tregtare me SHBA-në

Kina u kërcënua se është e gatshëm për ushtri tregtare me SHBA-në

Pekin, 30 maj 2018 (MIA) - Autoritetet kineze sot i janë kërcënuar SHBA-së se janë të gatshëm për us... më tepër...

Bashkësia Transportuese e Ballkanit Perëndimor për ndërlidhje më të mirë rajonale dhe infrastrukturore

Bashkësia Transportuese e Ballkanit Perëndimor për ndërlidhje më të mirë rajonale dhe infrastrukturore

Bruksel, 29 maj 2018 (MIA) - Zëvendëskryeministrja dhe ministrja serbe e Ndërtimtarisë, Komunikacion... më tepër...