Општество

СПМ: Распоредувањата на полициските работници надвор од местата на живеење се незаконски

Синдикатот на полиција во Македонија денеска се пожали дека во изминатиот период свесно од страна на Одделот за правни работи, судски постапки и управување со човечки ресурси поединечно за вработени во Бирото за јавна безбедност,  до Државната комисија за одлучување во управна постапка од работен однос, се доставуваат неточни и незаконски тврдења дека распоредувањата надвор од местата на живеење на работниците се законски и во согласност со Законот за внатрешни работи и Колективниот договор на МВР.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close