0_Македонија.ПорталПолитика

Спасовски учествуваше на Петтиот состанок на Управниот одбор на Иницијативата за интегрирано управување со внатрешната безбедност – ИИСГ (ДПЛ)

Пред речиси две години ние, министрите за внатрешни работи и безбедност од регионот на Западен Балкан, го одобривме процесот на рефлексија на оваа Иницијатива. Се согласивме дека ИИСГ претставува пристап на политичко ниво, воспоставен да го канализира развојот на внатрешната безбедност на еден функционално интегриран начин, кој не само што ќе ги координира напорите, па ако сакате, и инвестициите на надворешната помош и помошта на ЕУ, туку ќе ги интегрира и релевантните регионални или други инструменти и алатки за да се подобри нивната функционалност и долгорочна стабилност.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close