0_Македонија.ПорталОпштество

Спасовски се сретна со Османи, Шаќири и Дарлишта

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше работна средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи, министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, директорот на Управата за водење матични книги Бујар Дарлишта, како и претставници од министерствата на која беа разгледани можностите за формирање на дигитален, односно електронски конзулат, преку кој нашите граѓани кои се наоѓаат надвор од границите на Република Северна Македонија нема да има потреба да аплицираат за документи во амбасадите и дипломатско конзуларните претставништва во земјите каде престојуваат, туку истите документи ќе ги добиваат по дигитален пат.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close