0_Македонија.ПорталОпштество

Спасовски: Очекувам да се направат повеќе напори за поефикасно решавање на случаите како „Јавна соба“

Скопје, 4 февруари 2021 (МИА) – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конфернеција посочи дека очекува да се направат повеќе напори за многу поефикасно се решаваат случаите како „Јавна соба“, со цел да се покаже дека има некој кој ги штити граѓаните и нивните права, пред се злоупотребата на личните податоци.

– Ние во делот на „Јавна соба“ имаме приведено четири лица, одземени се телефоните и други електронски уреди кои ќе бидат вештачени, а вештачењето очекуваме да заврши денеска или најдоцна до утре и ќе биде доставено до ЈО и секако дека се идентификуваат и други членови кои биле во оваа група „Јавна соба“, рече Спасовски.

Министерот истакна дека хендикеп за истрага е некомуникацијата со платформата „Телеграф“.

– Хендикеп за истрагата е навистина некомуникацијата на платформата „Телеграм“ и по повикот што го имаше и претседателот на Владата и мојот повик дека ќе преземеме и други конкретни чекори против платформата „Телеграм“’ доколку не реагираат. Се избриша оваа група „Јавна соба“, меѓутоа се уште нема никаква комуникација од страна на „Телеграм“ и тоа претставува дополнителна тешкотија во изведувањето на доказите и за МВР и за ЈО. Секако дека пред една година беа доставени сите барања и анализи коишто беше можно да се достават до ЈО и сега многу ажурно, брзо и ефикасно Министерството ги доставува сите барања и анализи на ЈО, нагласи Спасовски.см/вг/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close