0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Спасовски до Жбогар: Ви благодариме за посветеноста во приближувањето на нашата држава кон ЕУ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со евроамбасадорот Самуел Жбогар, при што му се заблагодари за неговиот ангажман и посветеност во процесот на приближување на нашата држава кон Европската Унија.

Скопје, 10 септември 2020 (МИА) – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со евроамбасадорот Самуел Жбогар, при што му се заблагодари за неговиот ангажман и посветеност во процесот на приближување на нашата држава кон Европската Унија.

– Министерот Спасовски ја изрази посветеноста на реформската определба Министерството за внатрешни работи да стане ефикасен сервис на граѓаните и за имплементирањето на европските вредности во секојдневното работење. Во тој процес од особена важност е поддршката што ја добиваме преку ИПА фондовите и која придонесе кон зајакнување на капацитетите за борба против организираниот криминал и за безбедноста на државните граници, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

Од МВР информираа дека Жбогар му го честитал повторниот избор на Спасовски на чело на Министерството за внатрешни работи и ја изразил својата благодарност за успешната соработка во изминатите четири години.

– Од негова страна беше изразено големо заводолство што беше дел од тимот кога во нашата држава се преземаа големи реформски процеси, како што се воспоставувањето на Агенцијата за национална безбедност согласно европските стандарди и имплементацијата на новиот модел за следење на комуникациите преку воспоставувањето на Оперативно техничката агенција, посочија од МВР. см/сп/

Back to top button
Close
Close