0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

СП во атлетика 2021 ќе биде одложено во случај Олимпијадата 2020 да се одложи за една година

Светската атлетска асоцијација е подготвена да го одложи Мундијалот во 2021 година доколку Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ги одложи Олимписките игри во 2020 година во Токио (Јапонија) за една година.

Лозана, 24 март 2020 (МИА) – Светската атлетска асоцијација е подготвена да го одложи Мундијалот во 2021 година доколку Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ги одложи Олимписките игри во 2020 година во Токио (Јапонија) за една година.

  • Веќе разговаравме со организациониот одбор на Светското првенство за ситуација во која Олимпијадата биде одложена за една година. Пдготвенисме за таков развој на настаните и нема да ни биде проблем со одржување на првенството на други датуми, се вели во соопштението на атлетската организација.

Светското првенство во атлетика треба да се одржи од 6 август до 15 август 2021 година во САД. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close