0_Македонија.ПорталПолитика

Советите на општините ќе може да ги одржуваат седниците онлајн и по завршување на вонредната состојба

Владата на вчерашната седница ја дополни Уредбата за примена на Законот за локална самоуправа со која им се дава можност на советите на општините и Советот на Град Скопје да ги одржуваат седниците онлајн и по престанокот на вонредната состојба, во услови кога се уште се на сила препораките за заштита од Ковид 19. 

Скопје, 23 јуни 2020 (МИА) – Владата на вчерашната седница ја дополни Уредбата за примена на Законот за локална самоуправа со која им се дава можност на советите на општините и Советот на Град Скопје да ги одржуваат седниците онлајн и по престанокот на вонредната состојба, во услови кога се уште се на сила препораките за заштита од Ковид 19.

Ваквата измена, како што информираат од владината прес-служба, е донесена на предлог на Министерството за локална самоуправа. бак/сст/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close