СветСвет.Портал

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.080.101 лица. Од нив починале 212.265, а оздравеле 929.077 луѓе.

Скопје, 28 април 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.080.101 лица. Од нив починале 212.265, а оздравеле 929.077 луѓе.

– Црна Гора трет ден по ред нема регистрирано ниту еден нов случај на зараза со коронавирус, а истовремено бројот на оздравени е значително поголем од бројот на моментно заболените. Досега во земјата има 321 заразен.

– Австрија продолжува со олеснување на мерките за изолација воведени за да се спречи ширењето на Ковид-19. Од петок ќе биде дозволено собирање до десет луѓе и излегување од домовите без оправдани причини.

– Во Индонезија 415 нови случаи на зараза со коронавирус, а осум луѓе починаа во последните 24 часа.

– Иранците користеле метанол против коронавирусот. Починале над 700 лица, а повеќе од 5.000 луѓе имале алкохолно труење.

– Речиси една третина Американци го загубиле работното место или приходите поради новиот коронавирус, а бранот отпуштања посебно ги погодил оние со пониски заработувачки, покажува најновото истражување.

– Во Чешка во последните 24 часа се потврдени 41 заразен случај со коронавирус, што е најмал дневен пораст на бројот на заболени во последните шест недели.

– На полицајците во индискиот град Мумбај им е наложено да останат дома доколку се на возраст над 55 години. Одлуката е донесена откако тројца полицајци починале како последица на зараза со Ковид-19.

– Светската здравствена организација соопшти дека ги забрзува испораките на дијагностичките тестови и заштитна опрема, со нов фокус на Латинска Америка каде се шири новиот коронавирус. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close