Svet.SlajderСветСвет.Портал

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 315.267 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13.590, а оздравеле 95.892 лица.

Скопје, 22 март 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 315.267 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13.590, а оздравеле 95.892 лица.

Романија – Две жртви на новиот коронавирус. Заразени се 433 лица.

Иран – Бројот на починати од Ковид-19 е 1.685, за 129 за 24 часа.

Косово – Косовските власти соопштија за прв смртен случај од Ковид-19.

Шпанија – Бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 1.720, заразени се над 28.570. Во изминатите 24 часа има 394 смртни случаи, што е зголемување за 30 отсто.

Израел – Заразените се 945, во Појасот Газа потврдија за два смртни случаи.

Back to top button
Close
Close