СветСвет.Портал

Соработка на СЗО и Гугл за борба против дезинформации за коронавирусот

Шефот на Светската здравствена организација изјави денеска дека соработуваат со Гугл за да може при пребарување за новиот коронавирус во Кина прво да се прикажат информациите на СЗО за борба против „гласините и дезинформациите“.

Женева, 3 февруари 2020 (МИА) – Шефот на Светската здравствена организација изјави денеска дека соработуваат со Гугл за да може при пребарување за новиот коронавирус во Кина прво да се прикажат информациите на СЗО за борба против „гласините и дезинформациите“.

Генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус рече дека и платформите на социјалните мрежи Твитер, Фејсбук, Тенсент и ТикТок исто така преземале чекори за да се „ограничи ширењето дезинформации“ за вирусот, кој од кинескиот град Вухан се прошири во 23 земји.

Шефот на СЗО минатата недела ја посети Кина и се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг со кој разговараше за вирусот. паг/

 

Таг
Back to top button
Close
Close