СветСвет.Портал

Сопругата на премиерот на Лесото обвинета за убиство на неговата прва жена

Сопругата на премиерот на Лесото ќе биде обвинета за убиство на неговата прва жена, што се случи во 2017 година, јави Би-Би-Си.

Масер, 5 февруари 2020 (МИА) – Сопругата на премиерот на Лесото ќе биде обвинета за убиство на неговата прва жена, што се случи во 2017 година, јави Би-Би-Си.

Месаје Табане (42) се предаде на полицијата, која го сослуша и премиерот Томас Табане.

Неговата прва жена Липолело Табане е убиена пред својот дом во главниот град Масер два дена пред инаугурацијата во 2017 година.

Во тој период била во тек бракоразводна постапка.

За убиството првично беше обвинет непознат вооружен човек, но последните податоци на полицијата поттикнале сомнеж.

Полицијата на 10 јануари издаде налог за апсење на Месаје Табане, која претходно исчезна. Таа вчера е уапсена на границата со Јужна Африка по договор на полицијата и нејзините адвокати. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close