КултураКултура.ПорталКултура.Слајдер

„Сонот за крвта и душата” најдобар интернационален краток хорор филм на FINDECOIN

Краткометражниот игран филм „Сонот за крвта и душата” ја освои наградата за најдобар интернационален краток хорор филм на шестиот FINDECOIN – Интернационален независен филмски фестивал за краток и игран филм „The day is short" во Венецуела, соопшти продуцентската куќа „Квазар Филм“.

Скопје, 3 март 2020 (МИА) – Краткометражниот игран филм „Сонот за крвта и душата” ја освои наградата за најдобар интернационален краток хорор филм на шестиот FINDECOIN – Интернационален независен филмски фестивал за краток и игран филм „The day is short” во Венецуела, соопшти продуцентската куќа „Квазар Филм“.

„Сонот за крвта и душата” е во режија на Игор Алексов, a сценариото го напиша Александар Русјаков.

Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ, Јордан Симонив, Нина Деан и Ана Стојановска. Директор на фотографија е Душан Кардалевски, сценографијата ја изработи Влатко Зафирковски, костимите се на Раде Василев, а маската е на Горан Игњатовски.са/

 

Back to top button
Close
Close