0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваОпштество

СОНК бара да се плати прекувремената работа на наставниците и хроничните да работат од дома

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ги повика директорите од основните училишта, на вработените во настава со физичко присуство кои имаат зголемен обем на работа, во октомвриската плата да им биде пресметан дополнителниот број часови наметнати поради пандемијата. Од МОН бара да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство на хронично болните наставници и да им овозможи онлајн-работа од дома.

Back to top button
Close
Close