Временска прогноза

Сончево со мала до умерена облачност и ветровито

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Скопје, 23 јули 2021 (МИА) – Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 21, а максималната ќе достигне од 28 до 35 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 33 степени.

Следува период на стабилно и топло време, освен во сабота кога во планинските предели ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Од понеделник температурите ќе бидат во натамошен пораст, а особено топло се очекува кон средината на следната седмица.

Back to top button
Close
Close