Временска прогноза

Сончево со мала да умерена облачност

Скопје, 18 мај 2020 (МИА) – Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец. Попладне ќе има услови за локална појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ=8

Утринската температура ќе се движи од 11 до 17 степени, а дневната температура ќе се движи од 25 до 34 степени.

Во Скопј еќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец.  УВ=8

Утринската температура ќе достигне до 15 степени, а дневната температура до 30 степени.

И во вторник ќе се задржи топло време, но во попладневните часови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Значителна промена на времето ќе има во среда, кога ќе биде променливо облачно и нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Облачно, посвежо и ветровито со повремени врнежи од дожд ќе биде во четврток, а од петок времето ќе се стабилизира.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close