0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Сончево и топло, кон крајот на денот локала нестабилност со пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло, а кон крајот на денот ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Времето претпладне ќе биде сончево и топло, а кон крајот на денот ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската темепература ќе се движи во интервалот од 16 до 22 степени, а дневната ќе достигне до 37 степени Целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во скопје сличне време со утринска темепратура од 17 спени, а максималната дневна ќе достигне 37 степени.

Од среда следува период на променливо облачно, посвежо и нестабилно време со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма
на невреме, а се очекува локално да наврне и поголема количина на воден талог. вг/нд/

Back to top button
Close
Close